Portfolyo Nedir?

Image Description
Üzeyir AYDIN
10 Kas
Paylaş :

Sanat okulunda eğitim almak isteyen gençler için portfolyo nedir sorusu bilinmesi gereken noktalardan bir tanesidir. Çünkü portfolyo bir sanat okuluna girmek için en önemli kriterlerden biri haline geldi.

Portfolyo Nedir?

Sanat okulunda eğitim almak isteyen gençler için portfolyo nedir sorusu bilinmesi gereken noktalardan bir tanesidir. Çünkü portfolyo bir sanat okuluna girmek için en önemli kriterlerden biri haline geldi. Üniversiteler artık öğrencilerin portfolyolarını inceleyerek okul başvurularını kabul eder. sınavlar ya da benzer kriterler artık portfolyoların çok daha gerisinde kalmış durumda. Bunun yanı sıra portfolyolar sadece belli ülkelerde geçerli değil. Artık dünyanın önde gelen sanat okullarında portfolyolar değerlendirilmektedir.


Portfolyo en genel tabiri ile öğrencilerin hayat boyunca tecrübelerini, yeteneklerini ve tercihlerini gösteren bir kişisel dosya olarak ifade edilmektedir. Portfolyo çeşitleri de alan ve bölümlere göre değişir. Resim, heykel, grafik, tekstli ya da mimarlık gibi pek çok sanat alanında portfolyo hazırlanabilir. Öğrenciler bu alanlardan hangisi ile ilgili ise portfolyolarını ona göre hazırlamalıdır. Ülkemizde portfolyo çalışmaları oldukça yeni hayatımıza girmeye başladı. Fakat yurt dışında portfolyo uzun süredir kullanılan bir yöntemdir.


İlk olarak portfolyo örneği kişiden kişiye göre değişir. Bu yüzden hazır portfolyolar tercih edilmemelidir. Bunun yanı sıra portfolyo içerisinde öğrenciler sadece tercih ettiği alan ile alakalı çalışmalar yer almalıdır. Tasarım, kompozisyon, boyama, 3 boyutlu çizim ya da sanat tarihi gibi konular portfolyoda olmalıdır. Ayrıca öğrencilerin CV’si, sanat felsefesi, katıldığı yarışmalar, sempozyumlar ya da sertifika ve belgeler portfolyoya yerleştirilmelidir. Eğer varsa ödül ve ödül alırken resimler bile portfolyoların içerisinde yer almalıdır. Ayrıca portfolyoların içerisinde;


Kolay bir sunum barındırmalıdır.

Kişisel gelişimi takip edilebilir olması lazım.

Her iş değil sadece öğrencilerin en başarılı olduğu işler olmalıdır.

Karşı tarafın değerlendirmesi kolay olmalıdır.

Kullanım alanları belirtilmelidir.

Hesabınızı yönetmek için giriş yapın

veya