Siber Saldırılara Karşı Nasıl Korunursun?

Paylaş :

Teknolojik gelişmeler ve dijital dönüşüm her geçen gün daha kapsamlı ve karmaşık yeniliklerle karşımıza çıkıyor. Bu durum farklı siber güvenlik açıklarının oluşmasına ve siyah şapkalı bilgisayar korsanlarının harekete geçmesine neden oluyor. Dijital dünyanın en büyük dezavantajları arasında gösterilen siber güvenlik açıkları, son dönemlerde blockchain teknolojisi ile birlikte her ne kadar engellense de dünya çapında siber saldırıların sayısında giderek artış gözlemleniyor. Siber saldırılara karşı korunma yollarını senin için kaleme aldık.

Siber Saldırılara Karşı Nasıl Korunursun?


Siber saldırı türleri nelerdir?

siber, saldırı, atak, dijital, teknoloji, güvenlik, korumaGünümüzde siber saldırılar genellikle devletler, şirketler ve kişiler arasında gerçekleşiyor. Uzmanlar siber saldırıları genel olarak 3 ana başlıkta topluyor. Bunlar;

 1. Keşif, bilgi toplama ve tarama
 2. Erişim elde etme ve istismar
 3. Servis dışı bırakma saldırıları

Türkiye’de uygulanan farklı yöntemler bulunuyor

siber, saldırı, atak, dijital, teknoloji, güvenlik, koruma

Türkiye’de ise siber saldırı türlerinin çok farklı uygulama şekilleri ile karşımıza çıktığını görüyoruz. Dijital ağları ve uygulamaları kullanarak yapılan bu saldırı türlerinin içinde öne çıkanlar; KOBİ’lere veya şirketlere karşı yapılan ve fidye almaya yönelik virüsleri veya programları içerenler, kişileri aldatmaya yönelik oltalama saldırılar, kredi kartı dolandırıcılıkları ve aynı web kaynağına bilinçli olarak yapılan ve siteyi kilitlemeye yönelik DDOS adı verilen saldırılar. Son zamanlarda blockchain uygulamalarının artmasıyla güvenlik unsuru ön plana çıksa da kötü amaçlı yazılım saldırıları (Malware), kimlik avı (Phishing), parola saldırıları, kripto hırsızlığı gibi çok sayıda farklı türde saldırıların sayısının arttığı da görülüyor.

Siber saldırıların sonuçları neler?

siber, saldırı, atak, dijital, teknoloji, güvenlik, koruma

Siyah şapkalı bilgisayar korsanları tarafından gerçekleştirilen siber saldırılar, amaçlarına göre farklı sonuçlar doğurabiliyor. Bu sonuçlar genel olarak aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Güvenlik duvarı aşılarak müşteri dataları çalınabilir.
 • Mevcut veriler şifrelenerek kullanılamaz hale getirilebilir.
 • Ortam dinlemesi, görüntü ve kayıt gibi işlemlerle çeşitli bilgilere şantaj amaçlı kullanılabilir.
 • Mevcut ağ üzerinden çalınan veriler rakip şirketlere satılabilir.
 • Kurum itibarına zarar verebilir.
 • Kredi kartı bilgileri çalınarak maddi hasar verilebilir.
 • Bilgisayar donanımları geri planda çalıştırılarak yasa dışı kripto madenciliği yapılabilir.

Siber saldırılara karşı alabileceğin bazı önemler 

siber, saldırı, atak, dijital, teknoloji, güvenlik, koruma

Siber saldırılar, dijitalleşme ve teknolojinin gelişimi ile birlikte çok farklı noktalardan gelebiliyor ve şahıs ya da tüzel hemen herkesi etkiliyor. Bunun için gerekli önlemlerin alınmasının ötesinde her daim dikkatli olmak ve önlem almak da gerekiyor.

 • Tahmin edilmesi kolay şifreler yerine daha komplike ve özel karakterler içeren şifreler oluşturmalısın.
 • Kimliğini doğru oluşturmalı, dijital ortamda kendini daha iyi tanıtmalı ve bunları yaparken de tüm güvenlik kurallarına dikkat etmelisin.
 • Web sitelerindeki banner, pop-up ve benzeri reklamlardan gelebilecek virüsler karşı karşıdan yükleme yapmamalı ve tanımadığın reklamları açmamalısın
 • Bilmediğin kişilerden gelen e-posta ya da farklı bildirimlerle gelen ekleri açmamalı, görsellere tıklamamalı ve web sitelerini ziyaret etmemelisin.
 • Bilmediğin, tanımadığın ya da güvenmediğin hiçbir e-postayı okumamalısın.
 • Güvenilir olmayan e-postaları açmamalısın.

Hesabınızı yönetmek için giriş yapın

veya