Web Sitesine Sahip Olmanın Yararları

Image Description
Üzeyir AYDIN
08 Haz
Paylaş :

Müşteriler, ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetleri bulmak için giderek daha fazla çevrimiçi platformlara yöneliyor. Çevrimiçi bir web sitesi, işletmelere müşterilerle bağlantı kurmak için mükemmel bir platform sağlar. Bu yazıda, iyi bir çevrimiçi varlığa sahip olmanın çeşitli faydalarını keşfedeceğiz.

Web Sitesine Sahip Olmanın Yararları

İşletmenizin web sitesini neden iyileştirmelisiniz?

İnsanların işletmenizi bulmasını kolaylaştırır

Çevrimiçi bir varlığa sahip olmanın en önemli yararı, potansiyel müşterilerin, sosyal medya platformlarınız veya ana web siteniz aracılığıyla sizi bulmasını kolaylaştırmasıdır. Müşterilerinizin olumlu deneyimlerini paylaşmalarına izin vermek, kitlenizle etkileşim kurmanın harika bir yoludur. Bir müşteri işinizi bulmaya çalışırken ne kadar az zaman harcarsa o kadar iyidir.

Erişiminizi artırır

Çevrimiçi bir varlığa sahip olmanın bir diğer temel faydası, işletmenizin erişimini artırmasıdır. Yalnızca soğuk aramalar ve gazete reklamları gibi geleneksel pazarlama biçimlerini kullanmak, hedef kitlenizin bu platformlardaki erişimini sınırlayacaktır.

Varlığınızı artırmak için işletmenizin web sitesi ve sosyal medya kanalları gibi çevrimiçi platformları kullanmak, potansiyel müşterilerin şirketinizi organik olarak arayabileceği ve web sitenizi veya sosyal profillerinizi kolayca bulabileceği anlamına gelir.

Facebook, LinkedIn ve Google Ads gibi çevrimiçi reklamcılık araçları, belirli hedef kitlelerdeki erişiminizi büyük ölçüde artırabilir. Örneğin, reklamlarınızı işletmenizle etkileşim kurma olasılığı en yüksek olan kişilere göstermek için hedeflenen ölçütleri kullanabilirsiniz.


Aydınwebs'te, işinizin erişimini genişletmenize yardımcı olabilecek SEO ve Ücretli Sosyal Medya uzmanlarımız var.

bir web sayfası oluşturan insanlar

Performansı izlemenizi sağlar                                     

İşletmeniz için çevrimiçi bir varlık oluşturmak, işletmenizin web sitesinin, sosyal medya kanallarının ve gönderilerinin performansını izlemenize yardımcı olur. 


Örneğin, Google Analytics gibi araçlar, web sitenizdeki sayfaların nasıl performans gösterdiğini izlemenize olanak tanıyarak kullanıcı davranışı hakkında ayrıntılı raporlar oluşturmanıza olanak tanır. Öte yandan Instagram ve Facebook gibi sosyal medya platformları, gönderilerinizden ve hikayelerinizden faydalı bilgiler toplamanıza olanak tanır.


Her biri size farklı veri türleri verir:

  • Kaç gösterim yapıldı? 
  • Profilinizi takip eden kişi sayısı? 
  • Profilinizi kaç kişi görüntüledi? 
  • Gönderinizi nerede buldular?
  • Ev beslemelerinden 

Hashtag'ler 

Konum etiketleri

Instagram, takipçilerinizin uygulama üzerinde en çok ne zaman aktif olduğunu görmenizi sağlar ve gönderileri belirli saatler arasında planlayabilirsiniz. Bu, gönderilerinizin hedef kitlenizin radarında görünmesini sağlamanıza yardımcı olur.  

Bu araçları kullanmak, web sitenizdeki ve sosyal medya kanallarınızdaki içeriği uyarlamanıza olanak tanır. Kullanıcıları profilinizde veya web sitenizde kalmaya ve bir potansiyel müşteriden bir müşteri adayına geçmeye daha yatkın hale getirmek için değiştirilmesi veya ayarlanması gereken şeyin ne olduğunu size vurgular. 

Aydınwebs'te, web sitenizi ve sosyal medyanızı izleyebilecek ve bir sonraki adımlarınızın ne olması gerektiği konusunda size aylık raporlar ve tavsiyeler sağlayabilecek bir ekibimiz var.

Güvenilirlik sağlar ve güven oluşturur

Çevrimiçi varlığınızı kullanarak, dijital yelpazede kolayca tanınabilen ve potansiyel müşterilerle güvenilirlik oluşturmanıza ve güven oluşturmanıza yardımcı olan tutarlı bir marka kimliği oluşturabilirsiniz. Platformlarınız, şirket değerlerinizi yayınlamanıza ve sunduğunuz hizmet ve ürünler hakkında bilgi vermenize olanak tanır. 

Çevrimiçi platformlarınızı güncel tutmak, potansiyel müşterilerle güven oluşturmanıza yardımcı olur. Potansiyel bir müşterinin potansiyel müşteri olup olmayacağı konusunda dengeyi sağlamak için sosyal kanıt kullanımından , olumlu referanslar ve incelemeler yayınlayarak yararlanabilirsiniz.

Müşterilerinizi destekleyin

Web siteleri ve sosyal medya platformları, işletmenize müşterilerinizle doğrudan bir ilişki kurma şansı verir. Müşteriler, ürünlerle ilgili sorunlarla karşılaştıklarında veya bir kişinin işletmenizin uzmanlaştığı bir alanda yardıma ve tavsiyeye ihtiyaç duyması durumunda desteğe başvurma olasılıklarının en yüksek olduğu yerlerdir.

Görünüşe göre önemsiz bir soruyu yanıtlamak için 5 dakika ayırmanız, müşterilerinizle olan ilişkinizi geliştirmenize ve onları potansiyel müşterilere dönüştürmenize yardımcı olacaktır.

Çevrimiçi bir varlık nasıl oluşturulur

Artık çevrimiçi varlığa sahip olmanın faydalarından bahsettiğimize göre, kendi çevrimiçi varlığınızı nasıl oluşturabileceğinizin ayrıntılarına geçelim.

1. Bir e-posta listesi oluşturun

Dizüstü bilgisayar ekranında Gmail gelen kutusu

Çevrimiçi varlığınızı oluşturmaya başlamanın yollarından biri, bir e-posta listesi oluşturmaktır. Web sitesine, ziyaret eden kişilerin haber bültenlerine katılmalarını ve almalarını isteyen bir kayıt bağlantısı yerleştirilebilir. Bunlar, şirketin genel işleyişini etkileyecek iş ve güncellemeler hakkında bilgi verebilir.

Ayrıca, müşteri tabanınıza hızlı ve etkili bir şekilde bilgi almanın harika bir yoludur. E-posta listesi, normalde erişilemeyecek özel içerik ve özel indirimler göndermek için kullanılabilir. Bu, kaç müşterinin işletmeniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmakla ilgilendiğini ve daha fazla insanı listeye katılmaya teşvik etmek için neler yapabileceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir.

2. Web sitenizi güncel ve optimize edin

Web sitenizin güncel tutulmasını sağlamak, çevrimiçi varlığınızı iyileştirir. İş güncellemelerine ve yeni içeriğe sahip olmak, daha fazla insanı tıklamaya ve başka hangi hizmetleri sağlayabileceğinizi görmeye teşvik edebilir.

SEO optimizasyonunu kullanarak çevrimiçi varlığınızı artırabilirsiniz. Doğru yapılırsa, web sitenizi ve içeriğinizi arama sıralamasında yukarı itebilir. Sitenizi optimize ederken göz önünde bulundurabileceğiniz üç farklı SEO türü vardır. 

Sayfa İçi SEO - bu, anahtar kelimeleri kullanarak sayfadaki içeriği optimize ettiğiniz zamandır.

Sayfa dışı SEO - site dışında gerçekleşir, ancak sizinkilerde saygın sitelerden bağlantılarınız varsa. Arama motoruna yazdıklarınızın değerli olduğunu söyler ve onu arama sıralamalarında daha yukarılara iter.

Teknik SEO - bu, sitedeki sayfaları nasıl kodladığınıza bağlıdır. Bu, görüntü sıkıştırma ve CSS dosya optimizasyonunu dikkate alır, yapılmazsa web sitesinin yükleme hızını etkileyebilir. 

Her üçü de, web sitenizi arama motoru sonuçlarında yukarı itmede rol oynar ve sunduğunuz hizmetleri arayan potansiyel müşteriler tarafından görülme olasılığını artırır.

Aydınwebs'te profesyonel SEO uzmanlarımız ve metin yazarlarımız, web sitenizi yeni, optimize edilmiş içerikle güncel tutmak için işbirliği içinde çalışabilir.

3. Bir sosyal medya varlığı oluşturun

İşletmeniz için sosyal medya varlığı oluşturmak söz konusu olduğunda, hedef kitlenizin çevrimiçi olduğu yeri dikkate almaya değer. Hedef kitleniz hangi sosyal medya platformlarını kullanıyor? En çok etkileşimi hangi platformdan aldığınızı görerek öğrenebilirsiniz. Bu, bir gönderideki beğeniler ve sizinle iletişim kurmak için hangi platformu kullandıkları şeklinde olabilir.

Web sitenizin makalelerini sosyal medya kanallarınıza çapraz gönderebilir, sosyal takipçileri web sitenizi ziyaret etmeye ve sunduğunuz farklı mal ve hizmetler hakkında daha fazla bilgi almaya teşvik edebilirsiniz.

Bir sosyal medya varlığı oluşturmak, sosyal medya pazarlamasına dalmanıza olanak tanır . Hedef kitlenizin zaman çizelgelerinde görünen tanıtılan reklamlar oluşturabileceğiniz yer. Bu, belirli zamanlarda yayınlama konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

4. Çevrimiçi ortamda daha aktif olun

Web sitenizde ve sosyal medya kanallarında paylaşılabilecek içerik oluşturmak çok önemlidir. Bunlar, hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için müşterileri web sitenize yönlendirmek için kullanılabilir. Ayrıca farklı içerik türlerini kullanmak, müşteriye hava atmanızı ve onların sorunlarının çözümü olduğunuzu söylemenizi sağlar.

İçeriğin web sitesinde kendini göstermesinin birkaç yolu vardır. Ancak bunun büyük bir yüzdesi haber veya blog sayfalarından geliyor. Müşterinizin sahip olduğu soruları yanıtlamak için içeriği özelleştirebileceğiniz yer burasıdır. Bu, yalnızca müşteriyi bilinçli bir karar vermeye teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda daha sonra bir soruşturmaya da yol açabilir.

5. Verileri toplayın ve analiz edin

Çevrimiçi varlığınızı bir araya getirirken, kullanıcılarınızın sitenizdeki ve sosyal profillerdeki davranışlarını takip etmeye karar verebilirsiniz.

Sosyal medya kanallarınızı kullanarak, gönderilerinizin performansı gibi gönderileriniz hakkında bilgi toplayabilirsiniz. Bu bilgiler ayrıca takipçilerinizin uygulamada en aktif olduğu zamanları da görmenizi sağlar. Bu birleşik, takipçilerle en fazla etkileşimi elde etmek için ne tür içerikler yayınlamanız ve bunları ne zaman yayınlamanız gerektiğine dair bilinçli bir karar vermenize yardımcı olur.

Google Analytics gibi araçları kullanarak, bir kullanıcının web sitenizdeki davranışını izleyebilirsiniz. Kullanıcıların hangi cihazları kullandığını, sitede veya tek tek sayfalarda ne kadar kaldıklarını ve oturumlarının ne kadar sürdüğünü size söyleyerek web sitenizdeki kullanıcılar hakkında derinlemesine bilgiler verebilir. 

Bu verileri toplayarak sitenizde neyin işe yarayıp yaramadığını görebilir, böylece içeriğinizi kullanıcıları daha uzun süre kalmaya teşvik edecek ve sunduğunuz diğer hizmetlere veya ürünlere bakmaya teşvik edecek şekilde özelleştirebilirsiniz.

Hesabınızı yönetmek için giriş yapın

veya